Otec na materskej: Ako získať viac peňazí do rodinného rozpočtu a kde ušetriť

Štatút materskej dovolenky už roky nie je výsadou matiek. V zmysle platnej legislatívy ho môže využiť aj iný poistenec z dôvodu starostlivosti o dieťa do troch rokov veku. Najčastejšie to býva otec, ktorý najskôr po uplynutí 6-tich týždňov od pôrodu preberie starostlivosť o potomka. Keďže rodinný rozpočet tým väčšinou príde o príjem živiteľa, v nasledujúcich riadkoch sa na túto alternatívu pozrieme z ekonomického hľadiska. Poradíme vám, kedy je výhodné nastúpiť na materskú, ako získať vyššiu dávku a pridáme aj niekoľko tipov, ako a kde ušetriť.

Máte nárok na materskú?

Ak chcete ako otec dieťaťa do troch rokov veku nastúpiť na materskú, musíte spĺňať nasledujúce podmienky:

  • ste nemocensky poistený alebo vám plynie ochranná 7-dňová lehota,
  • máte najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch,
  • matka dieťaťa nepoberá materské ani rodičovský príspevok na to isté dieťa.

Kedy je pre otca ekonomicky výhodné nastúpiť na materskú dovolenku

Ako otec si môžete vybrať, kedy nastúpite na materskú dovolenku. Ak matka zabezpečuje starostlivosť o dieťa, môžete tak urobiť najskôr 6 týždňov po pôrode a najneskôr v 2 rokoch a 5 mesiacoch veku dieťaťa.

V prípade, ak aj matke vznikol nárok na materskú, je pre váš rodinný rozpočet výhodné, aby ste sa na materskej dovolenke vystriedali. Vy ako otec teda nastúpite až v období, keď matke skončí materská a stane sa poberateľkou rodičovského príspevku. Ten je v porovnaní s materským podstatne nižší.

Nástup otca na materskú dovolenku sa oplatí aj v rodinách, kde matka zarába viac. V tom prípade je výhodné, aby sa hneď po ukončení rodičovskej dovolenky vrátila do zamestnania a na materskej ju vystriedal otec dieťaťa.

Ako získať jeden rodičovský príspevok navyše

Ak je matka poberateľkou rodičovského príspevku, musí pred nástupom otca na materskú dovolenku požiadať o jeho odňatie. Výhodné je, aby tak urobila na začiatku kalendárneho mesiaca. V tom prípade jej bude vyplatený rodičovský príspevok za celý mesiac, keďže sa alikvotne nekráti. Otcovi bude za tento mesiac vyplatené materské odo dňa jeho nástupu na materskú dovolenku.

Ako získať vyššie materské

Výška materskej sa určuje ako 75 % denného vymeriavacieho základu za rozhodujúce obdobie, ktorým je spravidla kalendárny rok predchádzajúci roku, v ktorom vznikol nárok na materské. Ak teda plánujete nastúpiť na materskú na prelome rokov, zohľadnite, v ktorom roku bol váš príjem vyšší a čo je pre vás výhodnejšie.

Ďalšou možnosťou, ako si zvýšiť materské, je zmena zamestnávateľa minimálne 90 dní pred nástupom na materskú. Ak sa vám podarí zamestnať s vyšším platom, výška materskej sa bude odvíjať od denného vymeriavacieho základu v novom zamestnaní. Rozhodujúcim obdobím bude v tomto prípade 90 dní predchádzajúcich mesiacu, v ktorom nastúpite na materskú.

Ako ušetriť rodinný rozpočet počas materskej

Ak z dôvodu zabezpečovania starostlivosti o dieťa výraznejšie utrpel váš rodinný rozpočet, je zmysluplné zamerať sa aj na cielené zníženie výdavkov. Pripravili sme preto niekoľko užitočných tipov, ako a kde ušetriť počas materskej dovolenky.

Ako ušetriť na potravinách

  • Nakupujte výlučne podľa nákupného zoznamu, vyhnete sa impulzívnym nákupom.
  • Zostavte si jedálny lístok, vyhnete sa plytvaniu potravinami.
  • Sledujte zľavy a akcie. Prezrite si online akciové letáky nákupných reťazcov a uprednostnite potraviny, ktoré sú aktuálne v akcii.
  • Ak matka dojčí, neodstavujte dieťa od materského mlieka. Matka má aj po nástupe do zamestnania nárok na prestávku na dojčenie. Ušetríte na nákupe umelých mliek.
  • Pripravujte dieťaťu domáce príkrmy. Sú zdravšie aj lacnejšie ako tie z pultov predajní.

Ako ušetriť na iných potrebách rodiny

  • Nakupujte oblečenie pre dieťa z druhej ruky.
  • Sledujte „online darovacie skupiny“.
  • Jednorazové plienky nakupujte vždy vo väčších baleniach. Bývajú cenovo výhodnejšie.
  • Počas materskej si znížte svoj telefónny paušál. Väčšinu času totiž budete aj tak tráviť doma so svojím bábätkom.
  • Nakupujte online. Ľahšie si urobíte prieskum trhu a nájdete najvýhodnejšie ceny.
  • Vyrábajte si hračky pre dieťa svojpomocne, prípadne nakupujte z druhej ruky.
  • Nakupujte celkovo menej oblečenia a hračiek. Deti rastú rýchlo a v jednotlivých obdobiach toho nepotrebujú veľa.

Článok je prevzatý zo stránky www.finsider.sk so súhlasom autora.

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.