Investícia do realitných fondov alebo súkromnej nehnuteľnosti? Toto vám pomôže sa rozhodnúť

Investovanie do realít je všeobecne považované za jednu z konzervatívnejších foriem investovania na dlhší časový horizont. Pri výbere spôsobu investovania je možné rozhodovať sa medzi priamou kúpu nehnuteľnosti alebo investovaním do realitných fondov. Oba spôsoby so sebou prinášajú rovnako výhody, ako aj nevýhody. Pozrieme sa, aké to sú.

Investovanie do súkromnej nehnuteľnosti

Medzi hlavné výhody patrí: 
Kontrola nad investíciou : 
Vlastníctvo nehnuteľnosti poskytuje úplnú kontrolu nad správou, údržbou a rozvojom majetku. Investor môže rozhodovať o nájomcoch, renováciách a iných aspektoch, ktoré ovplyvňujú hodnotu jeho nehnuteľnosti. 

Potenciál vyššieho výnosu: 
V prípade skúseného investora so znalosťami trhu môže investorovi nehnuteľnosť priniesť zaujímavé zhodnotenie, či už vďaka nájmu alebo samotnému zhodnoteniu investície.

Stačí aj menší kapitál 
Postačí 20 % investovaných vlastných zdrojov. Ak ste investovali do tej správnej nehnuteľnosti výnos z nej pokryje náklady na hypotekárny úver ale zároveň sa zhodnocuje 100% kúpnej ceny a nie len vlastných 20%.

Medzi nevýhody patrí: 

Nízka likvidita: 
Nehnuteľnosť je považovaná za menej likvidné aktívum, čo znamená, že jej predaj môže trvať dlhšie a investor ním nemusí získať výnos, s akým počítal na začiatku. 

Vysoké počiatočné náklady: 
Kúpa nehnuteľnosti si vyžaduje pomerne vysoký počiatočný kapitál na akontáciu, poplatky za hypotéku, náklady na údržbu a ďalšie náklady spojené s kúpou a samotnou správou nehnuteľnosti. 

Časová náročnosť: 
Správa nehnuteľností môže byť časovo náročná a vyžaduje si zručnosti v oblasti manažmentu a riešenia problémov s nájomcami a údržbou. Preto je dobré zohľadniť aj tento faktor. 

Investovanie do realitných fondov 

Medzi hlavné výhody patrí:
Nízke počiatočné náklady a jednoduchý prístup:
Investovanie do realitných fondov si nevyžaduje vysoké vstupné náklady. Investor môže začať nižšou sumou, ktorú je možné postupne zvyšovať. 

Vysoká likvidita: 
Keďže realitné fondy sú obchodovateľné na burze, možnosť ich okamžitej kúpy z nich robí investíciou s vysokou mierou likvidity. 

Diverzifikácia:
Investovanie do realitných fondov umožňuje diverzifikáciu investičného portfólia vďaka investovaniu do rôznych typov nehnuteľností a v rôznych geografických oblastiach. 

K nevýhodám patrí: 

Nižšia kontrola: 
Ako investor oproti priamemu investovaniu do konkrétnej nehnuteľnosti, v prípade realitného fondu nemáte priamu kontrolu nad jednotlivými nehnuteľnosťami alebo rozhodnutiami spojenými s ich správou. 

Trh a riziko s ním spojené: 
Hodnota investovaných akcií môže vplyvom zmien na trhu kolísať ako nahor, tak ja nadol, čo môže ovplyvniť aktuálny výnos investície. 

V neposlednom rade sú to poplatky: 
Niektoré realitné fondy si účtujú vysoké poplatky za správu a tie potom znižujú celkový investičný výnos.

Výber medzi priamym investovaním do nehnuteľností a investovaním do realitných fondov závisí od osobných cieľov, finančnej situácie a ochoty venovať čas a energiu správe nehnuteľností. Priame vlastníctvo nehnuteľností môže byť vhodné pre tých, ktorí hľadajú väčšiu kontrolu a sú ochotní investovať značný kapitál a tiež čas. Na druhej strane, realitné fondy sú atraktívne pre investorov, ktorí hľadajú jednoduchší prístup k nehnuteľnostiam s nižšími počiatočnými nákladmi a vyššou likviditou. Riešením však môže byť aj kombinácia oboch riešení pre dosiahnutie lepšej diverzifikácie rizika a vyváženia investičného portfólia. 

Článok je prevzatý zo stránky www.finportalreality.sk so súhlasom autora.

Zdieľajte článok

Ak sa vám tento článok páčil, môžete ho zdieľať.